KATEGORİLER / OPEN EMBEDDED

KATEGORİ TANIMI & AMAÇ:

Robotik tasarımınızı bir Arduino kartı ile birleştirerek hem yazılımsal hem donanımsal bir sistem geliştirme yarışmasıdır. Bu kategoride 3D yazıcı kullanmak serbesttir. Takımlar kendi özgün kodunu yazmakta serbesttir. Amaç senenin temasındaki en yaratıcı, en inovatif ve en şaşırtıcı projeyi gerçekleştirmektir.

Bu kategoride ÇEVRE temalı bir robot projesi tasarlayıp, robotu çalışır halde yarışmada sunmanız gerekmektedir. Robot, hareketli mekanizmalardan oluşmalı, mutlaka çalışan işlevsel bir yapıda olmalıdır.

2020 YILI TEMASI :
Doğal Afet ve Salgın Hastalıklar

YARIŞMA KİTİ:
Yarışmada herhangi bir Arduino açık kaynak ürünü kullanılabilir. Arduino ile birlikte servo motor, dişli motor, arduino sensörleri kullanılabilir. Takılacak sensör veya arduino uyumlu ekipman ait bir adet sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak tüm sistem açık kaynaklı olmalıdır.

Takımlar ilave puan kazanmak için DYNAMIXEL Arduino shield kart, DYNAMIXEL XL-320 kullanılabilir.

YAŞ:
Yarışa ilkokul – ortaokul – lise düzeyinde yapılacaktır.

TAKIM FORMASYONU:
Takımlar 3 kişiden oluşmalıdır.

KATILABİLİNECEK ULUSLARARASI YARIŞMALAR:
STEAM CUP International (Kore).

KATEGORİ PUANLAMA:
Yaratıcılık 20 puan: Önceden oluşturulmuş bir teknolojiye sahip olmayan benzersiz bir form olması, herhangi bir üretici tarafından hazır üretilen bir örnek olmaması değerlendirilecektir.

Bütünsellik 20 puan: Robotun birimlerinin çalışma şekli ve sistem kaynağının değerlendirilmesi, robot parçaları ile çevre birimlerin birbiri ile uyumu, robotun parçalarının, proje temasıyla görsel uyum içerisinde olması değerlendirilecektir.

Kullanışlılık 20 puan: Gerçek hayatta uygulanabilir ve sürdürülebilir olma, insan hayatına ve doğaya olan yararı değerlendirilecektir.

Teknik 20 puan: Mekanizma değerlendirilecektir. Mekanizmaların çalışma esnasındaki performans dereceleri, motorların proje amacına uygun olarak görevlerini yerine getirmesi değerlendirilecektir.

Sunum 20 puan: Konu başlığı ve sunum içeriğinin uyumu, zamanı verimli kullanarak akıcı ve etkin bir sunu yapılması değerlendirilecektir.

DYNAMIXEL kullanımı 20 puan: Takımlar ilave puan kazanmak için DYNAMIXEL Arduino shield kart, DYNAMIXEL XL-320 kulanırsa bu puan mevcut puanlarına ek olarak değerlendirilecektir.

DEĞERLENDİRME :
Jüri Değerlendirmesi

GENEL KURALLAR:
Yarışabilmek için robotların önceden inşa edilmiş olması gerekmektedir.
Robotlar yarışma alanında da inşa edilebilir, fakat bu konuda bir yer ve zaman sınırı olacaktır.
Robotunuzun boyutları çalışmaya başladığı zaman 50cm (en) x 50cm (bot) x 60cm (yükseklik) boyutlarını geçmemelidir.
Motor, sensör ve parçalar konusunda bir sınırlama yoktur.
Robotun ağırlığı ve gücü konusunda bir sınırlama yoktur.
Robotun kontrol kartı açık kaynak Arduino olmalıdır.
Robot otonom olarak çalışmalıdır.

ŞARTNAME:
2020_STEAM_CUP_Open_Embedded_Sartname.pdf

 

STEAM CUP Online
STEAM CUP Turkey
STEAM CUP Turkey
STEAM CUP Turkey