KATEGORİ TANIMI / AMAÇ:
CITY RACER yani ŞEHİR YARIŞI’nda genç yarışmacılar için zorlu ve ilgi çekici bir çevre planlanmıştır. Bu çevre içinde bulunan zorluklar ve problemleri yaratıcı şekilde çözmeye yönelik robotik sistemler geliştireceklerdir. Bu sayede hem mühendislik ve bilimsel bakış açıları gelişmekte hem de problem çözme temelli bu çalışma ile başarılı bir STEAM uygulaması yapmış olurlar. Yarışma içinde genç yarışmacılar çizgi izleyebilen, küçük objeleri taşıyıp yerlerini değiştirebilen, engebeli arazileri geçebilen ve benzeri farklı problemleri çözebilen robotlar tasarlayacaktır.

YARIŞMA KİTİ:
ROBOTIS STEM, ROBOTIS Dream, ROBOTIS Dream II, ROBOTIS PREMUIM

YAŞ:
Ortaokul – Lise / Üniversite (Ayrı kategoriler olacaktır.)

TAKIM FORMASYONU:
Kişi sınırlaması yoktur.

KATILABİLİNECEK ULUSLARARASI YARIŞMALAR:
FIRA

KATEGORİ KURALLARI:
i. Verilen alan üzerindeki görevlerin yerine getirilmesi üzerine bir yarışmadır. Görevlerdeki değerlendirme en kısa sürede görevi gerçekleştirme ve görevleri tamamlama durumuna göre puan toplanır.
ii. Halter kaldırma: Görev duraklarından biri olan bu alanda halter benzeri bir ağırlık bir yerden alınıp daha yüksek farklı bir yere kaldırılarak yerleştirilmelidir.
iii. İzle ve Harekete Geç: Robotlar ilerledikleri çizgi yolunda nasıl devam edeceklerini önlerine gelen anlamı tanımlı renklerden çıkartarak doğru istikamete doğru ilerlemeye çalışırlar.
iv. Topa vur ve yoluna devam et: Robotlar bu durakta bir pinpon topu yardımıyla üst üste dizilmiş hedefleri yıkamaya çalışırlar.
v. Atlama Alanı: Bu durakta robotlar plastik toplarla dolu bir alanın içinden geçerek yoluna devam edebilmedir.
vi. Robotlar bu duraklardaki performanslarına göre puan toplarlar.

DEĞERLENDİRME :
Müsabaka